Elvig Høj Strand
Elvig Høj Strand ligger naturskønt for enden af Drejens halvøen nord for Kolding med en flot udsigt til Houens Odde.

Stranden er smal og naturpræget med lavt vand. Der findes toilet, borde-bænkesæt og bålplads. For enden af vejen ligger en lille parkeringsplads. Der er mulighed for isætning af kajak.
Du er velkommen til at gå i vandkanten hele vejen langs husene, men vær opmærksom på, at strandhaverne mellem vejen og vandkanten er privatejede. Det lille skovstykke på skrænten og området nedenfor er kommunalt. I skoven kan du finde resterne af vejen til det tidligere badehotel ved Elvig høj.
På stedet er der
Døgnåben
Ikke handicapegnet
Badestrand / -sted
Kolding har 12 badestrande
Med en kyststrækning på 50 kilometer er der masser af muligheder for at finde et skønt sted at bade.
Vi har både bynære strande, strande tæt ved sommerhusområder og campingpladser og strande, der ligger omgivet af natur. En stor del af dem ligger ud til Lillebælt.
Bruge app'en Badevand eller tjek www.badevand.dk for vandkvaliteten mm. før du tager afsted.
Find alle badestrande


